Съществуват много различни типове псориазис, което кореспондира с теорията, че е възможно развитието на заболяването при даден човек да се дължи на съвкупност от поне шест на брой гени. Тези видове псориазис са систематизирани от експертите д-р Тим Мичъл и Ребека Пензър в книгата „Всичко за псориазиса“.
ТОЧКОВИЯТ ПСОРИАЗИС е познат още и като псориазис-сълза и псориазис-дъждовна капка. Той е типичен за деца, юноши и млади хора и се характеризира с всеобщ обрив по кожата на тялото от съвсем малки петънца до такива с 1 сантиметър в диаметър. Обикновено се появява внезапно след инфекция, често пъти на гърлото, около една седмица след инфекцията. Разпространява се по цялото тяло, но пропуска дланите и петите и се изчиства след няколко седмици или месеца, в зависимост от това доколко бързо е започнато лечение. Около 50% от болните не получават повторен обрив, но той може да стане хроничен или да премине в някои от другите типове псориазис.
ПЕТНИСТИЯТ ПСОРИАЗИС е „типичната“ форма на това заболяване с люспести, червени и подути петна – плаки, които варират по размери от няколко милиметра до няколко сантиметра. Те са симетрични и за своето разпространение предпочитат разтягащите и свиващите се повърхности като задната част на лактите и предната част на коленете. Долната част на гърба и под кръста (задните части) са други обичайни участъци от тялото за появата на големи петна. Макар плаките да са големи и на доста места, по принцип те покриват най-много 5% от кожната повърхност на тялото на болния.
ФЛЕКСУРАЛНИЯТ ПСОРИАЗИС се появява в гънките на кожата, подмишниците, под гърдите, в областта на слабините и между бедрата. Класифицира се като отделен тип, тъй като на външен вид е по-малко люспест, често пъти с яркочервен блестящ цвят. В областта на слабините може също така да засегне гениталиите. Може да породи обезпокоителен дразнещ обрив при децата, но се проявява главно при възрастните. Причината за липсата на люспи е намалената загуба на вода при триенето на две кожни повърхности една в друга.
ПУСТУЛАРНИЯТ ПСОРИАЗИС може да засегне както ръцете, така и краката. Характеризира се с кръгли жълти пустули (подути части от кожата, съдържащи гной), които се появяват по повърхността на дланите или петите, или и на двете места. Те постепенно добиват кафеникав цвят, когато достигнат повърхността на кожата и се отделят от нея като люспи. Пустулите са стерилни и не се дължат на инфекция. Този модел често пъти се наблюдава при хора на средна възраст, които са пушачи. Общият пдстуларен псориазис с пластове от много малки пустули на фона на силно зачервена и гореща кожа е вече обострена форма на заболяването и изисква спешна медицинска помощ. Човек може да се разболее сериозно от постоянната загуба на телесна топлина и течности и да изпадне в треска. Понякога това се дължи на големи количества силни стероидни кремове за лечение на повече на брой големи плаки или след орално приемане на стероиди.
ЕРИТРОДЕРМИЧНИЯТ ПСОРИАЗИС също изисква спешна медицинска намеса. Подобно на много други медицински термини и наименованието на еритродермата произлиза от гръцки – от думите червен или възпален и кожен. Цялата кожа почервенява и това води до загуба на течности и телесна топлина, както е при пустуларния псориазис. Няма пустули, но е необходимо незабавно приемане в болнично заведение за възстановяване на изгубените телесни течности и за предотвратяване на хипотермия (понижаване на телесната температура). Веднъж щом пациентът бъде стабилизиран, е необходимо незабавно започване на лечение на основното заболяване – псориазиса. Еритродермата може да се появи при всяко друго кожно заболяване и най-вече при екземата, но за щастие това се случва доста рядко. Може да се прояви в сравнително продължителен период от време, но както при пустуларния псориазис често пъти се развива внезапно след неправилна употреба или внезапно прекъсване на стероидно лечение.
ПСОРИАЗИСЪТ НА НОКТИТЕ често пъти е свързан с видими промени на ноктите. Те варират от обезцветяване и покриване с дупчици по повърхността до пълно разрушаване на нокътя, защото псориазисът може да стане причина ноктите да се отделят от нокътното ложе и да доведе до значително удебеляване на кожата под нокътя. Сериозните промени на ноктите понякога водят до инвалидност и никога не трябва да бъдат пренебрегвани като обикновени „козметични“проблеми.
ПСОРИАТИЧНАТА АРТРОПАТИЯ. Последният и много обезпокоителен тип псориазис е този, съчетан с артрит. Псориатичната артропатия може да се прояви при около 10% от болните от псориазис. Видът й е подобен на този на ревматоидния артрит с риск от сериозни деформации. Истинският брой на хората, страдащи от този тип артрит, е много трудно да се определи, тъй като се наблюдава голямо застъпване с другите типове артрити. Сред болните от тежка форма на псориазис около 21% може да бъдат засегнати и от артрит с различна степен на сериозност.
СКАЛПОВИЯТ ПСОРИАЗИС често пъти е много обезпокоителен поради плътните люспи и наситено червените ръбове на плаката върху скалпа. Въпреки това растежът на косата не се засяга. Дори да ви опада повече коса от обичайното, тя отново скоро ще израсне.
ЛИЦЕВИЯТ ПСОРИАЗИС е сравнително рядък и може да бъде ограничен, което води до объркването му с екзема.